1. Знайшли де питати, звісно ж вам тут порадять Ubuntu

Втім, можете спробувати і OpenSUSE. Є між ними певна різниця більш і менш помітна, напрямок розвитку іншими словами. Наприклад DE (робоче середовище). Звісно ж Ubuntu приділяє більше уваги до Gnome, OpenSUSE - перейшла з останнім релізом на KDE (чому я радий хоч і використовую Gnome під Ubuntu наразі). Ніщо не заважає встановити обидва дистрибутиви, на один виділивши маленький розділ гіг на 4-5, та і перехід на той котрий більше сподобається навіть після довгого користування не буде скількись важким. Конкретні плюси і мінуси не назву бо не користуюсь OpenSUSE наразі.
2. Різниця досить і досить помітна. Для звичайного користувача це кількість графічних зручних конфігураторів, підтримка нового заліза, розвиток самого DE, вдосконалення графіки, свіжий софт. Для більш активних, підтримка нових технологій, зміни внутрішньої будови, рух вперед

Взагалі змін як правило чимало з кожним піврічним релізом і що не менш важливо, різні ЧаПи потрібно використовувати саме для того релізу яким користуєтесь ви бо деякі компоненти, навіть одні з головних, досить часто мають кардинальні зміни і в цьому немає нічого поганого. В той же час напевно є й такі компоненти ЧаПи до яких підійдуть ще тисяча дев'ятсот затертого року.
3. Робота з NTFS практично повноцінна, і вже досить давно, але не треба очікувати, що швидкодія буде така сама як і під Windows (крім того здається ще від софту щось може залежати). А щодо репозиторіїв то думаю для OpenSUSE їх можна знайти.